Jednym z podstawowych zarzutów krytyków samochodów elektrycznych jest długi czas ładowania baterii. Przy przeciętnym zasięgu na w pełni naładowanej baterii w zakresie ok. 400 km rzeczywiście obecnie uniemożliwia to odbycie podróży samochodem elektrycznym choćby z północy na południe Polski. Jednak nie od razu Rzym zbudowano.
Czy auta elektryczne muszą tak długo się ładować?
Każda zaawansowana technologia wymaga wielu rozwiązań wspomagających. Posługując się przykładem: czy fotografia cyfrowa byłaby tak popularna, gdyby zdjęć nie można była wysyłać oraz publikować w Internecie? Rozwój jednej branży napędza również inne gałęzie. Nie inaczej jest w przypadku samochodów elektrycznych, gdyż szybko ładujące stacje są dostępne w sprzedaży i oferują naprawdę świetne parametry ładowania.
Standardowe gniazdko sieci elektrycznej
Zasilanie baterii ze standardowej sieci elektrycznej pozwala na ładowanie z mocą 2,3 kW przy napięciu 230 V. Natężenie prądu w tych warunkach wynosi ok. 10 A.
Małe, elektryczne samochody posiadają pojemność baterii ok. 50 kWh (np. Renault Zoe). Jeżeli mowa o większych autach z lepszymi osiągami to baterie mogą nawet posiadać pojemność 90 kWh (Mercedes EQC przy mocy ponad 400 KM posiada baterię o pojemności 80 kWh).
Czas ładowania
W takiej sytuacji ładowanie baterii z domowego gniazdka jest zupełnie niepraktyczne, gdyż pełne akumulatory wymagają aż kilkunastu lub wręcz ponad dwudziestu godzin. Rozwiązaniem tego problemu są nowoczesne ładowarki, które znacznie skracają czas ładowania. Dla domowych zastosowań w zupełności wystarczą ładowarki typu wallbox prądu zmiennego. Praktyczne rozwiązanie można zakupić już za ok. 2 tys. PLN, które pozwoli w pełni naładować baterię w godzinach nocnych, gdy opłaty za prąd są naliczane wg taryfy nocnej.
Wallbox DC
Dla zastosowań profesjonalnych, w hotelach czy na parkingach biurowców najlepiej sprawdzą się ładowarki prądu stałego. Podstawowe modele oferują natężenie prądu o wartości 60 A. Tego typu rozwiązania można swobodnie instalować na zewnątrz bez obawy o zagrożenia ze strony zmiennych i surowych warunków pogodowych. Czytnik RFID pozwala ograniczenie dostępu do urządzenia wedle dowolnych wytycznych. Dotykowy ekran zapewnia przejrzystą i intuicyjną obsługę urządzenia. Zaletą urządzeń typu wallbox jest montaż na ścianach. Jednak rzeczywistą rewolucję stanowią najbardziej zaawansowane urządzenia, które ładują prądem z zakresu 300 – 500 A. Przy mocy 150 kW ładowanie ze stanu całkowitego rozładowania do pełnej pojemności potężnej baterii 90 kWh zajmuje ok. 30 minut. Więcej o tych modelach dowiesz się na https://wallbox.pl/wallbox-dc-dla-biznesu-lub-samorzadu