Rodzaje bieżników stosowanych w oponach

Różne warunki pogodowe na drogach oraz style jazdy wymagają decydowania się na odmienne rodzaje bieżników zastosowanych w oponach. Podstawowym modelem bieżnika jest symetryczny. Z takim spotkamy się głównie w oponach letnich. 

Generalnie symetryczny bieżnik jest polecany w przypadku decydowania się na letnie opony. Do korzyści, które jest w stanie zapewnić taki bieżnik można zaliczyć:

– komfort akustyczny, 

– obniżanie spalania paliwa przy dobrych oporach toczenia opony.

Natomiast Opony Vredestein SPORTRAC 5 205/55 R16 91H letnie mogą posiadać również inne typy bieżników. 

Bieżniki kierunkowe 

Inaczej nazywane bieżnikiem w kształcie litery V, bieżniki kierunkowe są w stanie zapewnić efektywne odprowadzanie wody. Dodatkowo opony z tego typu bieżnikami zapewniają dobrą reakcję na przyśpieszanie samochodu oraz hamownie. Generalnie opony z bieżnikami kierunkowymi są polecane do samochodów, które dysponują silnikami o dużej mocy. 

Bieżniki asymetryczne 

Kolejnym typem bieżników stosowanych w oponach są wersje asymetryczne. Producenci najczęściej stosują w oponach tego typu bieżniki. Opona Vredestein SPORTRAC 5 205/55 R16 91H letnia, w której zastosowano tego typu bieżnik charakteryzuje się mocniejszymi nacięciami. W ten sposób opona jest w stanie znacznie lepiej odprowadzać wodę spod kół w stosunku do opon z bieżnikami symetrycznymi. W tego typu oponach zewnętrzna ich część jest odpowiedzialna za właściwości trakcyjne zarówno w trakcie jazdy samochodem po prostej drodze, jak też w momencie zakręcania.

Opony Vredestein SPORTRAC 5 dostępne tu.