OC – dlaczego jest potrzebne?

Główną zaletą obowiązkowego ubezpieczenia OC jest oczywiście to, iż chroni ono finansowo kierowcę będącego sprawcą kolizji. Dlatego posiadanie OC jest tak ważne i dlatego jest ono obowiązkowe.

Po co OC?

Jak już wspomniano, ubezpieczenie OC chroni kierowcę samochodu na wypadek wyrządzenia przez niego szkód komunikacyjnych, np. kiedy spowoduje kolizję na drodze. W przypadku uszkodzenia samochodu innego kierowcy, ten otrzymuje odszkodowanie z polisy OC sprawcy kolizji. Ubezpieczenie samochodu w postaci polisy OC (https://nordauto.hyundai.pl/Oferta/Ubezpieczenia/) jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów, nawet tych nieużywanych.

Ochrona OC

Wielu kierowców sądzi, iż z polisy OC pokrywane są jedynie naprawy uszkodzonego samochodu. To błąd. Ubezpieczenie OC dotyczy także uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Jeśli poszkodowany w wyniku wypadku utraci możliwość pracy lub będzie potrzebował długiej rehabilitacji wszelkie koszty z tym związane także zostaną pokryte przez polisę OC.

 

Koszty OC

Ceny polisy OC różnią się od siebie. Wszystko zależy od wielu samochodu, jego typu, mocy silnika, a także od wieku kierowcy i czasu posiadania prawa jazdy. Dlatego kierowcy zwykle wybierają ubezpieczenie najtańsze. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie. OC koszt to nie jedyna zasada, jakiej należy się trzymać przy wyborze polisy. Warto np. sprawdzić także, jak wygląda szybkość reakcji danego ubezpieczyciela.

 

Dodatkowe ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC warto także uzupełnić inną formą ubezpieczenia. Mowa tutaj o ubezpieczeniu AC. Jest to ubezpieczenie działające niego odwrotnie od ubezpieczenia OC. W przypadku kolizji osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawcy, ale także i sprawca może otrzymać środki finansowe na naprawdę samochodu właśnie ze swojego ubezpieczenia AC. Warto zatem posiadać obie te polisy ubezpieczeniowe dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.