praca elektryka samochodowego

Elektryk samochodowy – wszystko co musisz wiedzieć

Elektryk samochodowy to fachowiec zajmujący się diagnozowaniem oraz naprawą usterek w poszczególnych instalacjach elektrycznych w samochodzie. Zawód ten jest bardzo odpowiedzialny, a dobry fachowiec z tej branży musi posiadać nie tylko odpowiednie umiejętności lecz także wieloletnie doświadczenie.

Zadania elektryka samochodowego

Zakres obowiązków elektromechanika jest bardzo rozległy. Do najważniejszych obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku należą instalacje, naprawy oraz konserwacje poszczególnych systemów elektrycznych w samochodach.

Istotną funkcją każdego elektryka jest także monitorowanie poszczególnych instalacji i urządzeń elektrycznych oraz dokonywanie przeglądu elektroniki.

Specjaliści z tej dziedziny potrzebni są wszędzie tam, gdzie jest styczność z prądem. fachowi elektrycy świadczą usługi w stacjach diagnostycznych, zakładach samochodowych oraz na placach budowy.

Jak zostać elektrykiem samochodowym?

Pierwszym krokiem uprawniającym do wykonywania tego zawodu jest ukończenie szkoły średniej o profilu elektromechanik. Zdobytą w szkolę wiedzę warto poszerzać na kursach z tego zakresu. Niezbędne jest również posiadanie prawa jazdy, znajomość diagnostyki oraz elektryki i elektroniki samochodowej.
Niezwykle przydatna jest też umiejętność obsługiwania urządzeń służących do pomiarów i diagnostyki. Aby zostać dobrym i cenionym na rynku motoryzacyjnym fachowcem w tej branży oprócz umiejętności potrzebne jest również doświadczenie.

Elektryka w nowoczesnych samochodach

Większość współcześnie produkowanych samochodów zawiera bardzo skomplikowane układy elektryczne, dlatego też praca elektromechanika w Nord Auto Volvo Białystok wymaga posiadania ogromnej wiedzy oraz stosownych umiejętności.

Wykonując poszczególne zadania elektromechanik posługuje się różnorodnymi przyrządami służącymi do prawidłowych pomiarów oraz diagnostyki. Dzięki temu potrafi on szybko rozpoznać każdą awarię oraz ustalić jej przyczynę.

Oprócz wykonywania napraw elektryk zajmuje się również konserwacją samochodów, okresowym przeglądem pojazdów oraz wykonuje zlecone badania diagnostyczne.