Najlepsze ustawienia dla klimatyzacji samochodowej

Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup określonego modelu samochodu tylko dlatego, że jest on wyposażony w klimatyzację samochodową. Klimatyzacja samochodowa jest niezwykle przydatna w okresie letnim, ale też sprawdza się w chłodniejsze dni, na przykład w jesieni czy w zimie, kiedy to z jej wykorzystaniem możemy na przykład odparować szyby czy też nagrzać wnętrze samochodu. Ergonomiczne używanie klimatyzacji samochodowej sprawia, że układ ten będzie nam długo służył w doskonałej formie, dając w lecie upragniony chłód.

Klimatyzacja samochodowa – jak używać?

Jak się okazuje wiele kierowców popełnia ten sam błąd, a mianowicie ustawia klimatyzację na maksymalne chłodzenie. Tego typu postępowanie jest niewłaściwe, ponieważ sprężarka klimatyzatora samochodowego nie jest uznawana za narzędzie typowo przemysłowe, co też sprawia, że praca w trybie ciągłym powoduje jej bardzo szybkie zużywanie się, a też coraz częściej pojawiające się awarie. Z tego też względu, warto poznać jak powinno obsługiwać się klimatyzację- podpowiada Nord Auto. Według większości użytkowników najlepiej działa klimatyzacja samochodowa, kiedy jest ona ustawiona na optymalną temperaturę. Zwykle jest to zakres od około 5 do 7 stopni Celsjusza mniejszy niż wskazania termometru na zewnątrz samochodu. Tak więc jeśli za oknem mamy temperaturę 30 stopni Celsjusza, nasza klimatyzacja powinna być ustawiona w przedziale od 23 do 25 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać o włączeniu automatycznego trybu pracy.

Ustawienia ręcznej klimatyzacji samochodowej

W przypadku, kiedy w samochodzie mamy nie automatyczną a ręczną klimatyzację, wówczas wskaźnik temperatury i pokrętła powinny zostać ustawione tak, aby ze wszystkich nawiewów leciało chłodne, a nie zimne powietrze. To często popełniany błąd kierowców. Ponadto w celu bezpieczeństwa kierowcy i pasażera zawsze należy sprawdzić czy nawiewy skierowane są na bok. Chodzi o to, aby kierowca i pasażerowie unikali kierowanie strumienia powietrza bezpośrednio na nich, ponieważ w większości przypadków może to skończyć się poważnym przeziębienie.