Mierniki grubości lakieru są niezastąpioną pomocą przy zakupie samochodu. Dzięki miernikom grubości lakieru można łatwo stwierdzić, czy samochód jest bezkolizyjny i czy ma naprawę blacharską. Sam miernik grubości lakieru to nie wszystko: trzeba wiedzieć, jak go używać.
Choć w teorii i praktyce prawie każda naprawa blacharska pozostawia widoczne ślady, to nawet profesjonaliści, oceniając lub opiniując stan używanego samochodu, korzystają z grubościomierzy lakierniczych. A to dlatego, że nawet jeśli masz otwarte oczy i wiesz, czego szukać, urządzenie zdecydowanie przyspiesza pracę. I jeszcze jedno: miernik grubości lakieru służy do sprawdzania nie tylko tego, czy samochód ma dwie warstwy lakieru lub szpachli, ale także tego, ile lakieru jest jeszcze nałożone.
Samochody są często polerowane przed sprzedażą, a robią to ludzie tak niekompetentni, że „wycinają” zbyt dużo lakieru, pozostawiając tak cienką warstwę, że odcień lakieru nie jest właściwie żadną ochroną przed czymkolwiek i jedynym ratunkiem dla samochodu jest ponowne pomalowanie go.
Magnetyczne mierniki grubości lakieru
Najprostszym miernikiem grubości lakieru https://www.dlalakierni.pl/mierniki-lakieru, który można kupić już za 20-30 zł, jest magnetometr. Zasada działania magnetometru polega na tym, że w plastikowej rurce znajduje się wyskalowana tulejka z magnesem przymocowana do korpusu za pomocą sprężyny.
Przykładamy taki magnes do malowanego elementu, pociągamy za obudowę, magnes w końcu odpada, jednocześnie wypadając mniej więcej z obudowy.
Odczytujemy (przybliżony) wynik na wadze – i gotowe. Im więcej kitu pod lakierem, tym mniej magnes będzie trzymał element i tym mniej będzie się on wysuwał z obudowy – prościej być nie może.
Elektroniczne czujniki lakieru
Miernik elektroniczny może mieć kształt napęczniałego długopisu z końcówką przyłożoną do lakieru i wyświetlacza, może mieć postać pudełka elektronicznego, z którego wystaje kabel z czujnikiem, lub może być urządzeniem zintegrowanym z czujnikiem. Dla dokładności miernika grubości lakieru kształt obudowy nie ma znaczenia – pytanie, czy wolimy urządzenie mniejsze, czy większe, bardziej czy mniej kieszonkowe, z etui transportowym czy bez.
W skrzyni transportowej, oprócz miernika grubości lakieru, znajdują się płytki kalibracyjne – za ich pomocą można sprawdzić dokładność miernika i w razie potrzeby ustawić lub wyzerować go.