Korekta, czy polerowanie lakieru?

Zarówno korekta, jak i polerowanie lakieru są usługami z zakresu autodetailingu. Zabiegi te mają na celu renowację powłoki lakierniczej, która pokrywa karoserię samochodu. Czym się różnią? Jak się je wykonuje?

Chodzi o to samo


Pomimo że laicy często używają tych pojęć osobno, to są one ze sobą tożsame. Oznaczają jeden zabieg, czyli usuwanie niedoskonałości i małych uszkodzeń z powłoki lakieru. Co ważne, efektem jest też jego piękny połysk. Polerowanie lakieru wykonuje się przy użyciu past polerskich, elektrycznej polerki oraz właściwie dobranych padów, czyli krążków do polerki, przy pomocy których nakłada się preparat.

Niełatwa sztuka


Wiele osób uważa, że skoro by wypolerować lakier nie trzeba mieć bardzo specjalistycznego sprzętu, to można zrobić to samodzielnie. Teoretycznie – tak. W praktyce nie jest to już takie proste. Chodzi o to, że należy mieć ogromną wiedzę na temat właściwego doboru preparatów oraz padów. Na rynku dostępne są setki past polerskich – finishingowe, cuttingowe, typu laster. Wszystkie można zakupić bez problemu, ale ich wybór może być trudny dla laika. Ponadto, znaczenie ma też siła nacisku, z jakim przykładana jest maszyna polerska. Urządzenia tego typu można kupić dość tanio, ale za niską ceną ukrywa się niska jakość. Takim sprzętem pracuje się jeszcze gorzej. Niewprawne osoby mogą zdecydowanie pogorszyć wygląd powłoki lakierniczej. Niewłaściwie wykonana może pozostawić po sobie tzw. hologramy, czyli ślady prowadzenia polerki. Można je usunąć, ale jest to dość pracochłonne i również wymaga wiedzy.