nexen winguard sport

Opony Nexen – koreańska potęga

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto w Polsce słyszał o oponach Nexen. Dziś wielu wulkanizatorów poleca ich produkty, a zimówki, takie jak opony Nexen Winguard Sport, należą do najbardziej popularnych wyborów.

Skąd wziął się Nexen?

Firma Nexen wywodzi się od jedne z najstarszych koreańskich producentów opon. W 1942 roku w miasteczku Yangsan w Korei Południowej, powstała firma Heung-Ah Tire. Początkowo produkowała ona opony na zlecenie japońskiej armii. Po odparciu Japończyków i odzyskaniu niepodległości przez Koreę, firma przekształciła się w koncern produkujący opony dla samochodów cywilnych. Niestety wojna domowa z komunistyczną północą sprawiła, że firma nie rozrastała się w takim tempie, jakie przyniosłoby jej wówczas spektakularny sukces. 
W 1968 roku firma zmieniła nazwę na Woosung Tire i wspierała ją amerykańska myśl technologiczna. Oprócz opon samochodowych, tworzono tam wówczas również nowe projekty ogumienia dla motocykli. Kolejna zmiana miała miejsce w roku 1987. Była to przełomowa inwestycja, ponieważ do gry wszedł francuski Michelin, który waz z Woosungiem powołał do życia spółkę Michelin Korea Tire. Dało to siłę napędową całej firmie, jednak do opracowania nowatorskich modeli, takich jak opony Nexen Winguard Sport, wciąż było daleko.

Kryzys i sukces

Początek lat dziewięćdziesiątych zapowiadał sukces, ponieważ opony Koreańczyków trafiły do dystrybucji na całym świecie. Podjęto też współpracę z japońską firmą Ohtsu Tire & Rubber. Niestety, pod koniec tej dekady gospodarka koreańska przeżywała poważny kryzys, który pociągnął w dół takie firmy jak Daewoo czy właśnie Woosung Tire. W 1998 roku ogłoszono bankructwo producenta.

Na szczęście dla pracowników firmy w niespełna rok później przywrócono ją do życia za sprawą nowej spółki, Heungh-Ah Corporation. Powołała ona do życia markę Next Century Tires – w skrócie Nexen. Nowością, która pobiła wówczas rynek (również amerykański) były opony zimowe dla SUVów. Dobra baza technologiczno-badawcza pozwoliła na wyprodukowanie gumy nano-compound, która dawała doskonałą przyczepność do podłoża. To własnie tej bazie badawczo rozwojowej zawdzięczamy najsłynniejsze koreańskie zimówki – opony Nexen Winguard Sport.